czwartek, 28 kwietnia 2011

Pod naszym patronatem: Nordland Announcement No. 1


Nordland Announcement to seria koncertów i imprez zapowiadających tegoroczną edycję Nordland Art Festival. Wydarzenia odbędą się w Łodzi oraz Warszawie na przestrzeni najbliższych miesięcy. Mają promować sam festiwal, a także przybliżać widzom muzykę skandynawską i - zgodnie z ideą Nordland Art Festival - prezentować młode polskie zespoły. Podczas Nordland Announcement No. 1 wystąpi trzech wykonawców: estońsko-holenderski duet electro FYIAR (Fuck Yuo I Am a Robot), mieszkający w Polsce szwedzki DJ Wargskog oraz zespół Blisko Pola z Łodzi. Blisko Pola oraz FYIAR zaprezentują swoje autorskie utwory. DJ Wargskog zagra muzykę ze Skandynawii. Zarówno popularne hity, jak i najnowsze, nieznane jeszcze w Polsce przeboje ze Szwecji czy Norwegii.

Nordland Art Festival odbędzie się dopiero jesienią, 6,7 i 8 października, warto jednak już teraz zaplanować sobie te dni bo zapowiada się niezwykle atrakcyjnie wydarzenie.

Festiwal oparty jest na dwóch filarach - festiwalowym i branżowym. Część festiwalowa to naturalnie koncerty muzyki wszelkich gatunków, ze wskazaniem na twórczość bezkompromisową i niezależną. I mimo, że większe nazwiska zostaną ogłoszone w ciągu dwóch najbliższych miesięcy, już teraz organizatorzy potwierdzają na Nordland obecność takich wykonawców jak weteran sceny jazzowej Hakon Kornstad - nazwany jednym z największych współczesnych artystów tego gatunku przez między innymi New York Times oraz zespół French Films, czyli jeden z najgorętszych wykonawców fińskiej sceny muzycznej. Łącznie na głównych scenach festiwalowych zaprezentuje się siedmiu wykonawców, na nowej scenie klubowej pojawi się ponadto dwunastu artystów, w tym przynajmniej pięciu pochodzących z Łodzi - organizatorzy podkreślają otwartość na łódzką scenę muzyczną. Ich występy oglądać będą między innymi delegaci branży muzycznej ze Skandynawii i krajów bałtyckich.

Część branżowa to przede wszystkim spotkania delegatów przemysłu muzycznego z Polski
i Europy. Nordland w zamyśle organizatorów ma stać się pierwszym w Polsce profesjonalnym forum spotkań branży muzycznej. W ramach tej części odbędą się seminaria, traktujące między innymi o współpracy na linii promotor - agent – menadżer czy o kluczowych kwestiach związanych z promocją artysty, eventu i produktu.

NAF aspiruje do roli instytucji promującej lokalną muzykę w kraju i za granicą. Organizatorzy jasno określają obszar zainteresowań festiwalu, który wykracza poza kulturę skandynawską. Będzie ona jednak w części ‘know-how’ prezentowana z perspektywy wzorca najwyższej jakości. Jedną z idei festiwalu jest bowiem przeszczepienie na polski grunt narzędzi
i sposobów promocji muzyki, tak doskonale funkcjonujących w Skandynawii.

Interesującym uzupełnieniem oferty festiwalu będzie część filmowa, oparta na muzycznych
i fabularnych produkcjach powstających w Skandynawii i w krajach nadbałtyckich. W planach jest także wystawa fotografii i designu skandynawskiego.


Tekst: Michał Kwiatkowski
Zdjęcie: materiały prasowe

wtorek, 19 kwietnia 2011

80. Urodziny Krzysztofa Komedy



Data i miejsce:
27-30 kwietnia 2011r., Zamość,
Centrum Kultury Filmowej „Stylowy”

Cykl wydarzeń upamiętniających osobę oraz twórczość wybitnego polskiego kompozytora muzyki filmowej i pianisty jazzowego.

Na elementy programu składają się projekcję filmów, w których znaczącą rolę odgrywa muzyka autorstwa Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego oraz koncert KOMEDA LIVE: WILKANOC & PINK FREUD, który będzie unikatowym połączeniem wykonywanych na żywo animacji i prezentowanych jednocześnie w czasie rzeczywistym na kinowym ekranie, czemu towarzyszyć będą utwory skomponowane przez mistrza w aranżacjach zespołu.

Poniżej szczegółowy program oraz ceny biletów ulgowych i normalnych na projekcje filmów oraz biletów na koncert w przedsprzedaży do 26 kwietnia i dostępnych od 27 kwietnia w normalnej cenie. Wszystkie bilety w sprzedaży od 15 kwietnia, wyłącznie w Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu.

ŚRODA 27 kwietnia
19:30 „Dwaj ludzie z szafą”, „Rozbijemy zabawę”, „Gdy spadają anioły” wstęp wolny
21:00 „Niewinni czarodzieje” 6/8 zł

CZWARTEK 28 kwietnia
19:45 „Wybrańcy Bogów umierają młodo” wstęp wolny
21:00 „Do widzenia, do jutra” 6/8 zł

PIĄTEK 29 kwietnia
19:00 „Komeda. Soundtrack for a life” wstęp wolny
20:00 „Nóż w wodzie” 6/8 zł

SOBOTA 30 kwietnia
16:00 „Bariera” 6/8 zł
18:00 „Ręce do góry” 6/8 zł
20:00 Koncert
KOMEDA LIVE: WILKANOC & PINK FREUD
25*/30 zł
*cena w przedsprzedaży do 26 kwietnia

czwartek, 14 kwietnia 2011

Neues Museum

W numerze zerowym, w artykule o Berlinie wspominaliśmy o konieczności odwiedzenia nowopowstałego Neues Museum, projektu Brytyjczyka David’a Chipperfield’a - architekta znanego z reinterpretacji budynków muzealnych. Nie tylko my doceniliśmy niezwykłą umiejętność architekta w łączeniu tego, co stare, klasyczne z czymś nowoczesnym
i minimalistycznym.

Dwa dni temu projekt zdobył Grand Prix Europejskiej Nagrody Architektonicznej im. Miesa van der Rohe! Najbardziej prestiżowego, europejskiego wyróżnienia w dziedzinie architektury, przyznawanego przez jury złożone z członków Europejskiej Rady Architektów (ACE) oraz innych europejskich stowarzyszeń i instytucji architektonicznych. Realizacja Brytyjczyka pokonała takie „pewniaki” jak rzymskie MAXXI (proj. Zacha Hadid) czy salę koncertową
w Kopenhadze (proj. Jean Nouvel). Jeszcze do niedawna budynek był kompletną ruiną. Zbombardowany podczas drugiej wojny świtowej niszczał. Stał opuszczony do czasu,
gdy w połowie lat ‘90 rewitalizacji obiektu podjął się David Chipperfield. Obecnie jest to jedno z najnowocześniejszych europejskich muzeów. Architekt zrezygnował z odtwarzania neoklasycystycznych zdobień na rzecz czystego minimalizmu.
Reprezentacyjna klatka schodowa z recepcją niegdyś upstrzona akantem i kandelabrami, obecnie zachwyca bielą betonu uszlachetnionego drobinkami marmuru. Czyste i proste linie, nie ma nic piękniejszego. Architekt jednak podkreślił, że minimalistyczne wykończenie ma stanowić jedynie tło dla oryginalnej XIX wiecznej tkanki budowli.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 20 czerwca w Pawilonie Miesa van der Rohe
w Barcelonie.

Wirtualna przechadzka

Opracowanie: Mateusz Bzówka

środa, 13 kwietnia 2011

Pop-up Shop Agaty Wojtkiewicz w Manufakturze

fot. Ł.Piernikowski

Do 17 kwietnia w łódzkiej Manufakturze funkcjonuje nietypowy sklep – Pop-up Shop Agaty Wojtkiewicz, w którym oprócz strojów z wiosenno-letniej kolekcji projektantki będzie można kupić produkty innych znanych marek, dostępnych w Manufakturze. Pojawiły się w nim rzeczy wybrane przez Ambasadorkę Stylu, utrzymane w typowo wiosennych trendach.

Pop-up Shopy to tzw. sklepy tymczasowe, które powstają w odpowiedzi na tendencje obowiązujące w modzie, wzornictwie i sztuce. Na zaproszenie Manufaktury, pierwszy Pop-up Shop otworzyła Ambasadorka Stylu – Agata Wojtkiewicz, tworząc tym samym w modnym sercu Łodzi wyjątkowy showroom tendencji.

„Dzięki otwarciu tak nietypowego miejsca klienci Manufaktury będą mogli zobaczyć obowiązujące trendy wiosny i lata. Przez 10 dni w Pop-up Shopie będzie można kupić ubrania, dodatki, designerskie przedmioty, będące namacalnym przykładem tego co najmodniejsze w tym sezonie. Przychodząc do showroomu będziemy mogli porozmawiać również porozmawiać o modzie, gdyż spotkamy tam stylistki na co dzień współpracujące z Manufakturą ” – powiedziała Agata Wojtkiewicz.

Kolekcja „Flow”

Odwiedzenie pop up shop w Manufakturze to również jedyna okazja żeby kupić ubrania z wiosenno-letniej kolekcji Agaty Wojtkiewicz. Kolekcja „Flow prezentowana podczas ostatniego Fashion Week oraz doceniona przez największy modowy magazyn na świecie – Donna Collezioni.

„ W mojej wiosenno-letniej kolekcji „Flow” oprócz wykorzystania delikatnych, zwiewnych jedwabi pojawiają się także naturalne skóry – będące ekskluzywnym hitem sezonu. Kolorystyka w przeważającej części opiera się na pastelach ale nie zabraknie tu również ostrych akcentów w postaci koralowej czerwieni czy pomarańczu.” – powiedziała Agata Wojtkiewicz.

Modne miejsce z klimatem

Pop-up Shop cechuje tymczasowość i sezonowość. Jest to jednak wyjątkowe miejsce z duszą i klimatem, w którym zachowana została dbałość o wszystkie szczegóły. Projekt sklepu przygotowała Grupa Projektowa Oshi odpowiedzialna za aranżację wnętrz m.in. Family Room - Manufaktura, Portiernia Desing Cafe- Łódź Art Center, czy współpraca z Międzynarodowymi Targami Łódzkimi. W aranżacji i wyposażeniu butiku pomogły także jedna z marek dostępnych w Manufakturze – Leroy Merlin.

Więcej informacji na temat projektów Agaty Wojtkiewicz znaleźć można na stronie www.agatawojtkiewicz.pl

fot. Ł.Piernikowski



niedziela, 3 kwietnia 2011

BOLD Magazine #00

Dorota Gardias w kombinezonie MMC Studio Design
Fotograf: Paweł Denkowicz
Stylizacja: Mateusz Żurek
Makijaż i włosy: Joanna Wilińska